„Uniwersytet Młodego Przyrodnika we Wrocławiu”

logo_uniwersytet_mlodego_przyrodnika_we_wroclawiu.png

Źródło finansowania: Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Całkowita wartość projektu: 351 312,50 zł, w tym dofinansowanie – 340 773,12 zł, w tym wkład funduszy europejskich – 296 086,18 zł oraz dofinansowanie ze środków dotacji celowej – 44 686,94 zł.

Partnerzy projektu: Lider projektu – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, ul. Norwida 25, 50-375 Wrocław. Lider jest odpowiedzialny za przygotowanie i realizację projektowych cykli seminaryjnych. Osoba do kontaktu: Urszula Siembieda, Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki, tel. 71 320 51 12, e-mail: urszula.siembieda@upwr.edu.pl.

Partner projektu – Gmina Wrocław. W imieniu Gminy projekt realizowało Centrum Kształcenia Zawodowego (wcześniejsza nazwa – Centrum Kształcenia Praktycznego), ul. Strzegomska 49A, 53-611 Wrocław. Partner był odpowiedzialny za rekrutację, ubezpieczenie i dowóz uczniów na zajęcia. Osoba do kontaktu: Maria Piegowska, tel. 71 798 64 25, 71 798 67 00 w. 128, e-mail: maria.piegowska2@wroclawskaedukacja.pl.

Okres realizacji projektu: 01.09.2018 r. – 31.12.2020 r.

Cel projektu: Rozwój oferty Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w zakresie realizacji trzeciej misji, poprzez przygotowanie i realizację w okresie 01.09.2018 – 31.12.2020 r. wysokiej jakości zajęć dydaktycznych dla 555 dzieci i młodzieży w wieku 14-16 lat, umożliwiających im w szczególności podniesienie kluczowych kompetencji matematyczno-przyrodniczych, rozbudzenie ciekawości poznawczej oraz zapoznanie się ze środowiskiem uczelni.

Zajęcia były przygotowane i realizowane metodą projektową, w cyklach seminaryjnych. Cykl seminaryjny to projekt, na który składa się 12 godzin dydaktycznych (warsztatów/seminariów/laboratoriów) realizowanych w formie spotkań zespołów projektowych, w okresie 2-3 miesięcy, w grupach ok. 15 osobowych, podporządkowanych ustalonemu celowi edukacyjnemu lub badawczemu.

W projekcie wziął udział ponadto pracownik naukowo-dydaktyczny lub przedstawiciel społeczności akademickiej UPWr, odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć oraz realizację postawionego celu.

Zadaniem wszystkich prowadzących było rozbudzenie ciekawości poznawczej, stymulowanie wszechstronnego rozwoju uczestników grup projektowych, inspirowanie do twórczego, innowacyjnego, krytycznego myślenia, rozwijanie zainteresowań i pasji w kierunku nauk przyrodniczych. Zajęcia były realizowane z wykorzystaniem infrastruktury naukowo-badawczej oraz dydaktycznej UPWr, a uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze środowiskiem akademickim i uczelnią jako miejscem (i jednocześnie osobistego doświadczenia) naukowego oglądu rzeczywistości.

Cel projektu został zrealizowany w ponad 100%. W projekcie wzięły 584 osoby, dla których zrealizowano 480 godzin zajęć. W odniesieniu do 90% uczestników odnotowano przyrost kompetencji.

Grupa docelowa: uczniowie w wieku 14-16 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wrocław, zainteresowanych udziałem w zajęciach dodatkowych z obszaru nauk przyrodniczych. Zaplanowano udział 555 osób, w tym 333 dziewcząt, 222 chłopców, co odpowiadało strukturze populacji uczniów wrocławskich szkół ponadpodstawowych (60% K, 40%M). W projekcie wzięły udział 584 osoby, 432 dziewczęta, 152 chłopców. Struktura płci oddaje faktyczne zainteresowanie udziałem w projekcie.

Istotnymi cechami odbiorców wsparcia były: wiek: 14-16 lat, wykształcenie podstawowe, uczący się w 1 klasie szkoły ponadpodstawowej oraz ostatniej klasie szkoły podstawowej, wykazujący zainteresowania przyrodnicze lub dopiero poszukujący własnych zainteresowań i określający swoje wartości.

Rekrutacja: Rekrutację do projektu koordynowało w imieniu Gminy Wrocław Centrum Kształcenia Zawodowego (wcześniej Centrum Kształcenia Praktycznego). Osoba do kontaktu w sprawie rekrutacji: Maria Piegowska, , tel. 71 798 64 25, 71 798 67 00 w. 128, e-mail: maria.piegowska2@wroclawskaedukacja.pl.

Projektowe cykle seminaryjne były realizowane zgodnie z założeniami projektu:

- w okresie październik – grudzień 2018 r. – 8 cykli seminaryjnych
- w okresie styczeń – grudzień 2019 r. – 17 cykli seminaryjnych
- w okresie styczeń – grudzień 2020 r. – 15 cykli seminaryjnych

Zainteresowanych szczegółami harmonogramu oraz udziałem w podobnych przedsięwzięciach prosimy o kontakt z: Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki, Urszula Siembieda, tel. 71 320 5408, 726 700 702, e-mail: urszula.siembieda@upwr.edu.pl