„Wołowina z Zielonej Doliny – tworzenie sieci na rzecz współpracy dotyczącej hodowli bydła mięsnego na Dolnym Śląsku”

wolowina_z_zielonej_doliny_logo projektu

wolowina_z_zielonej_doliny_tekst do logaNazwa operacji: „Wołowina z Zielonej Doliny – tworzenie sieci na rzecz współpracy dotyczącej hodowli bydła mięsnego na Dolnym Śląsku”

Operacja „Wołowina z Zielonej Doliny – tworzenie sieci na rzecz współpracy dotyczącej hodowli bydła mięsnego na Dolnym Śląsku” realizowana jest w ramach umowy zawartej pomiędzy Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu a Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Plan operacyjny na lata 2018-2019.

Okres realizacji operacji: 01.06.2019 – 31.10.2019 r.

Wartość operacji: 110 000,00 zł

Wartość dofinansowania operacji: 110 000,00 zł

Cel operacji: Operacja realizowana jest w ramach PROW 2014-2020 Działanie 5: Poszukiwanie partnerów KSOW do współpracy w ramach działania „Współpraca”, o którym mowa w art. 3 ust.1 pkt.13 ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW w ramach PROW na lata 2014-2020 oraz ułatwianie tej współpracy. Głównym celem operacji (wyjazdu studyjnego) jest udział 12-osobowej grupy partnerów KSOW bądź potencjalnych partnerów KSOW  w wyjeździe studyjnym do Francji, która poprzez uczestnictwo w wyjeździe studyjnym wypracuje podstawy wprowadzania innowacji dotyczącej hodowli bydła mięsnego w województwie dolnośląskim. Skład grupy będzie zgodny z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2016r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Współpraca” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działającej na rzecz innowacji.

Przewidywane wyniki operacji:

1. Wprowadzenie i adaptacja poznanych innowacji w zakresie produkcji bydła na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego.
2. Nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi i zagranicznymi hodowcami bydła, przedstawicielami uczelni, doradcami rolniczymi i przedsiębiorcami co może przyczynić się zawiązania trwałej współpracy na rzecz wprowadzania innowacji w zakresie produkcji hodowli mięsnej na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego.
3. Nawiązanie współpracy z francuskimi gospodarstwami i organizacjami hodowlanymi, co pozwoli na przeniesienie dobrych praktyk na obszar województwa dolnośląskiego.
4. 12 osób, które dzięki wyjazdowi studyjnemu zapoznają się z możliwością wdrażania innowacyjnych rozwiązań w hodowli bydła oraz możliwości w ramach działania „Współpraca” co może przyczynić się do zawiązania trwałej współpracy na rzecz wprowadzania innowacji na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego.
5. 6 wizyt studyjnych we francuskich jednostkach związanych z branżą bydła mięsnego: gospodarstwach hodowlanych, organizacjach hodowlanych oraz stacji seksowania nasienia.
6. Wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami wyjazdu studyjnego, którzy reprezentują 4 kategorie podmiotów (przedsiębiorcy, rolnicy, przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, doradcy rolniczy).
7. Wymiana doświadczeń pomiędzy polskimi a francuskimi hodowcami bydła mięsnego.

Grupa docelowa:

Grupę docelową operacji stanowi 12 osób z województwa dolnośląskiego, którzy są partnerami KSOW, reprezentantami partnerów KSOW lub potencjalnymi partnerami KSOW reprezentującymi następujące kategorie podmiotów:

1. rolnicy
2. jednostki naukowe – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
3. przedsiębiorcy
4. podmioty świadczące usługi doradcze

Grupa docelowa będzie miała skład zgodny z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2016r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Współpraca” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Rekrutacja:

Uwaga! Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu informuje o rozpoczęciu rekrutacji na wyjazd studyjny do Francji.

Do udziału w wyjeździe zapraszamy osoby z woj. dolnośląskiego reprezentujące następujące kategorie podmiotów:

- rolnicy
- jednostki naukowe
- przedsiębiorcy
- podmioty świadczące usługi doradcze

Karty zgłoszenia można przesłać do dnia 27.08.2019 r. drogą elektroniczną na adres e-mail: jan.twardon@upwr.edu.pl lub dostarczyć osobiście na do Centrum Kształcenia Ustawicznego (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, ul. C.K. Norwida 25, 50-375 Wrocław, pokój nr 319, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Termin wyjazdu: 15-21.09.2019r. UWAGA! Termin może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od UPWr.

Jednocześnie informujemy, że wśród uczestników wyjazdu muszą znaleźć się przedstawiciele wszystkich powyżej wymienionych podmiotów, co będzie brane pod uwagę w procesie rekrutacji.

Karta zgłoszenia_wyjazd studyjny

UWAGA! Prosimy o wpłatę kaucji po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się do udziału w wyjeździe studyjnym. (Informacja o wyniku rekrutacji zostanie przesłana w dniu 30.08.2019 r. na adres mailowy podany w Karcie Zgłoszenia).

SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU:

W ramach operacji pn.” Wołowina z Zielonej Doliny – tworzenie  sieci na rzecz współpracy dotyczącej hodowli bydła  mięsnego na Dolnym Śląsku” organizowanej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata  2014-2020 Plan operacyjny na lata 2018-2019,  w dniach 15-21 września 2019 roku odbył się wyjazd  studyjny do  Francji.

W skład grupy uczestników weszli hodowcy bydła mięsnego, przedsiębiorcy, przedstawiciel DODR oraz naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wszystkie osoby z tego zespołu są zaangażowane w hodowlę bydła mięsnego w obszarze odpowiadającym ich kwalifikacjom i zatrudnieniu.

Realizacja operacji umożliwiła podniesienie poziomu wiedzy i wymianę doświadczeń  z hodowcami i organizacjami hodowlanymi  bydła mięsnego ras Limousien i Charolais we Francji. Wybrano ten rejon wizyty, ponieważ we Francji wyhodowano wymienione rasy i kraj ten ma największe w świecie osiągnięcia w postępie hodowlanym i organizacyjnym tych zwierząt. Uzasadnieniem realizacji w/w projektu jest niski poziom hodowli bydła mięsnego i brak systemu organizacji jej prowadzenia na terenie Dolnego Śląska jak również w całej Polsce. Nie ma w Polsce organizacji, która kompleksowo zajmuje się hodowlą bydła mięsnego. A takie istnieją od bardzo dawna we Francji. Zrealizowany wyjazd studyjny pokazał uczestnikom jak powinna być prawidłowo  prowadzona hodowla bydła mięsnego i jej organizacja na terenie Dolnego Śląska.

Realizacja programu została podzielona na dwie  części. Podczas dwóch pierwszych dni, w których odbywały się wizyty studyjne uczestnicy zapoznani zostali z zagadnieniami dotyczącymi rasy Limousin, natomiast w następnych trzech dniach rasy Charolais oraz produkcji zarodków in vivo, in vitro, a także produkcji nasienia buhajów. W każdej części programu zrealizowano wizyty studyjne w dwóch organizacjach hodowlanych oraz w dwóch gospodarstwach hodowlanych, jak  również w stacji produkcji zarodków oraz stacji produkcji nasienia.

Pierwszy dzień wizyt studyjnych: 16.09.2019 r.

Wizyta studyjna w ośrodku France Limousin  Selection (FSL). Przedstawiono następujące zagadnienia: organizację hodowli rasy Limousin, cele selekcji i narzędzia oceny reproduktorów, kwalifikacje reproduktorów i postęp genetyczny, badania i rozwój: wykorzystanie genomiki i zagadnienia na przyszłość. Po części teoretycznej nastąpiło zwiedzanie stacji oceny indywidualnej buhajków.

zdjęcie przedstawiające mapę Limousine Park

W drugiej części dnia nastąpił wyjazd do stacji CREALIM w miejscowości Moussours, która zajmuje się  oceną reproduktorów na cechy matczyne. Zapoznano uczestników z programem wykorzystania markerów do praktycznej oceny wartości hodowlanej samców i samic rasy Limousin. W trakcie wizyty omówiono teoretyczne  i praktyczne aspekty oceny buhajów oraz ich potomstwa pod kątem przydatności do rozrodu. Omówiono także zasady żywienia i utrzymania zwierząt.

Drugi dzień wizyt studyjnych: 17.09.2019 r.

W drugim dniu wizyt studyjnych uczestnicy na przykładzie dwóch gospodarstw hodowlanych, produkujących bydło rzeźne w tym regionie,  zostali zapoznani z głównymi systemami produkcji mięsa.

Pierwsza wizyta odbyła się na fermie Pana Pierre ROY w Correze. Ferma produkuje wołowinę w systemie  „cielęta pod matką”  Jest to specyficzny system dla rasy Limousin. Cielęta karmione są tylko mlekiem matki. Po tym okresie kierowane są na ubój. Ten rodzaj mięsa nazywa się „białym mięsem” i jest ono bardzo drogie. Cała produkcja związana jest z wcześniejszymi zamówieniami konsumentów. W ramach wizyty przedstawiono system utrzymania zwierząt, żywienia, sposób doboru buhai (nasienia), sposób prowadzenia hodowli oraz metody wyceny i sprzedaży tych zwierząt.

W drugiej części dnia odbyła się wizyta studyjna na fermie GAEC  LEMASSON, która stosuje system hodowli i opasu bydła rasy Limousin poprzez 100% inseminację samic. Jest to obecnie jedna z czołowych ferm hodowli rasy Limousin w systemie utrzymania aż do „ciężkich opasów”. Ważny aspekt wizyty to „nietypowy” w warunkach krajowych system własnościowy – spółka rodzinna o długoletnich tradycjach. W stadzie prowadzona jest silna selekcja, wszystkie zwierzęta podlegają ocenie genomowej, ze stada w którym się urodziły trafiają do programu rodowodowego rasy Limousin, a buhaje są wiodącymi w kraju. Ciekawy jest również system wyceny zwierząt. Właściciel otrzymuje jeszcze przed sprzedażą wycenę poszczególnych sztuk (w tym wartość tuszy). Zwierzęta na tej fermie utrzymywane są w zabytkowych obiektach, w których hodowla bydła mięsnego prowadzona jest od 150 lat.

Zdjęcie przedstawiające grupę ludzi przed budynkiem gospodarczym

Trzeci dzień wizyt studyjnych: 18.09.2019 r.

W trzecim dniu wizyty rozpoczęto realizację programu dotyczącego organizacji hodowli bydła rasy Charolais we Francji.

W godzinach przedpołudniowych odbyła się wizyta studyjna na fermie Pana Antonie Charrier, administratora Charolais Univers, która prowadzi hodowlę bydła w systemie pastwiskowo-kwaterunkowym do odsadzania cieląt (odsadki). Na fermie przedstawiono zasady hodowli, doboru i żywienia zwierząt. Ferma jest jedną z najlepszych w kraju i prowadzi również działalność edukacyjną w celu poszerzania wiedzy i popularyzowania hodowli bydła. Bardzo ważną częścią wizyty było zapoznanie się ze sposobem prowadzenia upraw paszowych i pastwisk z uwzględnieniem zmian klimatycznych (coraz dłuższe i cięższe susze), co bardzo zainteresowało polskich hodowców.

Zdjęcie przedstawiające trzodę chlewną na pastwisku

Podczas wizyty studyjnej na drugiej farmie przedstawiono sposób prowadzenia gospodarstwa, selekcji i żywienia zwierząt rasy Charolais utrzymywanych głównie w systemie intensywnym do opasów. Dodatkowo ferma ta hoduje także inne rasy bydła, w tym bydło mleczne. Taka dywersyfikacja hodowli bydła o różnym typie użytkowania pozwala na optymalizację zysków oraz zmniejszenie ryzyka spadku i zmiany zainteresowania  na rynku konsumenckim. Dodatkową wartością wizyty na tej fermie było pokazanie typowego dla Francji systemu własności, czyli spółka rolnicza.  Taki system opiera się na współpracy i specjalizacji rolników w różnych kierunkach (hodowla, odchów, produkcja pasz) oraz dokonywanie wspólnych zakupów i brania kredytów.

Czwarty dzień wizyt studyjnych: 19.09.2019 r.

W czwartym dniu zrealizowane zostały dwie wizyty studyjne.

Pierwsza wizyta miała miejsce w stacji produkcji zarodków in vivo  i  in  vitro należącej do Spółdzielni Evolution. Omówiono zagadnienia związane z transferem zarodków, celem, metodami i wynikami tego zabiegu.

Zdjęcie przedstawiające grupę ludzi stojących przed budynkiem

Druga wizyta miała miejsce w organizacji Charolais Univers, a także w stacji produkcji nasienia buhajów Programu Charolais Univers w BLAIN.

Wieczorem odbyło się seminarium dla uczestników wyjazdu, podczas którego prof. Jan Twardoń przedstawił prezentację programu: Działania Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich SIR w województwie dolnośląskim. Tworzenie i organizacja grup operacyjnych w ramach  działania „Współpraca”. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe dotyczące tego zagadnienia.

Piąty dzień wizyt studyjnych: 20.09.2019 r.

Podczas pierwszej wizyty która miała miejsce w siedzibie Spółdzielni EVOLUTION, dokonano prezentacji programu hodowli i selekcji rasy Charolias oraz przedstawiono dokumenty wymagane w prowadzeniu hodowli.

W godzinach popołudniowych odbyła się druga wizyta  w stacji produkcji i seksowania nasienia w tej stacji.

Odbył się również pokaz (na żywo) pobierania nasienia od kilku buhajów tej stacji. Zaprezentowane zostały również laboratoria badania nasienia, jego obróbki, konserwacji i magazynowania.

Zdjęcie przedstawiające magazyn lub laboratorium z metalowymi kontenerami

Podsumowując wyjazd studyjny do Francji, należy go uznać za bardzo pożyteczny i spełniający oczekiwania uczestników. Osoby prowadzące prezentacje, zwiedzanie ferm, pokaz laboratoriów, były bardzo dobrze przygotowane merytorycznie i organizacyjnie. Uczestnicy wyjazdu wykazywali na wszystkich spotkaniach duże zainteresowanie poruszaną tematyką, zadawali wiele pytań i dzielili się własnymi doświadczeniami. Pozyskaną z wyjazdu wiedzę uczestnicy będą mogli wykorzystać we własnych działaniach. Efekty wyjazdu będą widoczne w najbliższych miesiącach. Powstała bowiem inicjatywa utworzenia grupy operacyjnej na rzecz innowacji (EPI).

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW.

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

wolowina_z_zielonej_doliny_logo_na_koncu.jpg