Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy

Studia podyplomowe mają na celu wzbogacić wiedzę z zakresu problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach, regulacji prawnych dotyczących BHP, zapoznać słuchaczy z obowiązującymi zasadami zarządzania bezpieczeństwem pracy, ułatwić nabycie praktycznych umiejętności w zakresie rozpoznawania i interpretacji zagrożeń w środowisku pracy. Mają nauczyć samodzielnego wykonywania oceny i analizy ryzyka zawodowego oraz pozwolą zdobyć praktyczną wiedzę potrzebną do samodzielnego podejmowania działań organizacyjnych w zakresie BHP, wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Przygotowują również do wdrożenia systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z normą ISO 45001: 2018 oraz systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001: 2015. Szerokie spektrum zagadnień będących przedmiotem zajęć pozwala na uczestnictwo w nim zarówno osób, które dopiero chciałyby zacząć swoją karierę w służbach bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i praktyków pracujących w nich od wielu lat.
cena:
czas trwania:
2 semestry
weekendowe   zjazdy
październik 2024 r. – czerwiec 2025 r.
bhp.jpg

Dla kogo

Studia podyplomowe skierowane są do absolwentów szkół wyższych (studia magisterskie, inżynierskie, licencjackie), zainteresowanych podjęciem pracy w służbach BHP lub prowadzeniem własnej działalności w tym zakresie. Dedykowane są w szczególności dla kadry odpowiedzialnej za zagadnienia związane z bhp i ergonomią w przedsiębiorstwie oraz dla osób odpowiedzialnych za wdrożenie i funkcjonowanie systemu zarządzania przedsiębiorstwem.

Zdobędziesz

• świadectwo ukończenia studiów podyplomowych upoważnia absolwentów, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2.09.1997 r. "W sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy" (Dz. U. Nr 109, poz 704 z pn. zm.), do pełnienia funkcji inspektorów, starszych inspektorów oraz, po odbyciu stażu, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów do spraw bhp w przedsiębiorstwach i innych jednostkach
  • w ramach studiów prowadzone są kursy: ochrony przeciwpożarowej, nowoczesne metody i organizacja szkoleń pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zagrożenia chemiczne w środowisku pracy oraz pierwszej pomocy, z których uczestnicy otrzymują odpowiednie certyfikaty
REKRUTACJA sprawdź zasady i terminy
  • Współczesne koncepcje zarządzania.
  • Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie
  • Ekonomiczne aspekty zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy
  • Psychologia, problemy człowieka w środowisku pracy
  • Ergonomia i fizjologia pracy
  • Prawna ochrona pracy (również w aspekcie wymogów Unii Europejskiej)
  • Techniczne bezpieczeństwo pracy
  • Niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe czynniki występujące w środowisku pracy
  • Choroby zawodowe
  • li>Ocena i analiza ryzyka związanego li>Badanie wypadków
  • Środki ochrony przed zagrożeniami
  • Ochrona przeciwpożarowa
  • Dokumentacja BHP w przedsiębiorstwie
  • Zakres i sposoby działania organów nadzoru nad warunkami pracy
  • Ochrona środowiska naturalnego
  • Nowoczesne metody i techniki nauczania dorosłych
  • Zasady udzielania pierwszej pomocy
projektbhp.jpg

Po studiach

Po ukończeniu studiów, słuchacze otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które upoważnia absolwentów, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, z dnia 2.09.1997 r. "W sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy" (Dz. U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.), do pełnienia funkcji inspektorów, starszych inspektorów oraz, po odbyciu stażu, specjalistów, starszych specjalistów i głównych specjalistów do spraw bhp w przedsiębiorstwach i innych jednostkach, jak również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Istnieje również możliwość uzyskania, za dodatkową opłatą, certyfikatów "Auditora wewnętrznego systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy wg normy ISO 45001" oraz "Auditora wewnętrznego systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001”,wystawionych przez upoważnioną do wydawania takich dokumentów jednostkę.

Kierownik studiów

Dr inż. Krystyna Pogoda-Sewerniak