Zywienie, dietetyka i sztuka kulinarna

Żywienie, dietetyka i sztuka kulinarna

cena:
6 900 zł
czas trwania:
3 semestry
weekendowe   zjazdy (sobota – niedziela)
październik 2024 r. – styczeń 2026 r.
zywienie.jpg

Dla kogo

Dla miłośników zdrowego stylu życia i osób zainteresowanych żywieniem różnych grup ludności, poradnictwem żywieniowym, dietetyką, gastronomią, sztuką kulinarną, żywieniem zbiorowym i naukami pokrewnymi (Moduł A).
Dla nauczycieli chcących zdobyć kompetencje do nauczania kolejnego przedmiotu lub prowadzenia kolejnych zajęć (Moduł B).

Zdobędziesz

  • Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, zgodne z wzorem ustalonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • Nauczyciele kończący studia podyplomowe (Moduł B) zdobywają kompetencje do nauczania kolejnego przedmiotu lub prowadzenia kolejnych zajęć (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela)
DOFINANSOWANIE sprawdź jak otrzymać
REKRUTACJA sprawdź zasady i terminy
Program studiów
Program studiów

Informacje dodatkowe:

  • Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia podyplomowe „Żywienie, dietetyka i sztuka kulinarna” musi posiadać dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (licencjat lub inżynier) lub studiów drugiego stopnia (magister lub magister inżynier) – tok studiów składający się z semestru 1, 2 i 3_A (Ścieżka kształcenia A).
  • Kandydaci chcący zdobyć przygotowanie dydaktyczne do nauczania kolejnego przedmiotu lub prowadzenia kolejnych zajęć (przedmiotu nauczanego lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu), muszą posiadać przygotowanie merytoryczne, psychologiczno-pedagogiczne, w zakresie podstaw dydaktyki i emisji głosu oraz dydaktyczne do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela) – tok studiów składający się z semestru 1, 2 i 3_B (Ścieżka kształcenia B).
  • Studia podyplomowe nie nadają tytułu zawodowego dietetyka.
  • Uruchomienie studiów podyplomowych uzależnione jest od liczby chętnych.
  • Uruchomienie specjalizacji dla nauczycieli (Moduł B) uzależniony jest od liczby chętnych.

Po studiach

Absolwent studiów podyplomowych „Żywienie, dietetyka i sztuka kulinarna” (Moduł A i B) zna wybrane zagadnienia z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, objawy i przyczyny chorób żywieniowozależnych oraz sposoby ich leczenia z wykorzystaniem zindywidualizowanej diety, a także rozumie konieczność uwzględniania zdobytej wiedzy w procesie przygotowywania żywności. Będzie w stanie pracować samodzielnie przy obsłudze maszyn i urządzeń gastronomicznych lub współpracować w zespole przyjmując różne funkcje i zadania zależnie od sytuacji, dobierać receptury potraw, dobierać surowce do produkcji, obliczać zapotrzebowanie na surowce i materiały niezbędne do produkcji, planować proces produkcyjny w zakładzie gastronomicznym, a także wytworzyć potrawy i dania o kreślonych cechach sensorycznych i właściwościach dietetycznych w zależności od rodzaju użytego surowca oraz metody i techniki kulinarnej. Dodatkowo, absolwent kończący studia podpyplomowe realizowane według modułu B, zna i rozumie cele kształcenia przedmiotu lub zajęć, wyrażone w wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej nauczanego przedmiotu lub treściach prowadzonych zajęć. Potrafi posługiwać się pojęciami i faktami z zakresu treści nauczania, interpretować treści nauczania z perspektywy aktualnego stanu wiedzy oraz dobierać treści i zadania umożliwiające rozwój zainteresowań uczniów uzdolnionych.

Kierownik studiów

dr inż. Maciej Bienkiewicz, prof. uczelni

Moją pasją jest uczenie innych. Od wielu lat tworzę i prowadzę zajęcia dla studentów różnych kierunków realizowanych na WBiNoŻ. Każdego roku organizuję warsztaty w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Przez wiele lat byłem egzaminatorem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku gastronomicznym i żywieniowym. Uczestniczyłem także w kilku edycjach konkursu „Innowator Śląska” pełniąc w nim rolę audytora. Ciekawą przygodą było koordynowanie staży studenckich w ramach projektu dydaktycznego HoReCaDUO finansowanego przez NCBiR. W swojej pracy staram się łączyć wiedzę z zakresu technologii żywności, gastronomii, żywienia i dietetyki, w związku z czym stale podnoszę własne kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach („Dietetyka sportowa”, „Clinical nutrition”, „Diet coaching”, PBL). Ukończyłem także studia podyplomowe „Nauczyciel przedmiotów zawodowych w zakresie gastronomii i hotelarstwa”, „People Management” oraz „Psychodietetyka”. Chętnie podejmuję też wyzwania badawcze, czego efektem jest łącznie ponad 100 doniesień naukowych, monografii, książek i publikacji. Prywatnie jestem miłośnikiem podróży i „smakowania nowych miejsc”.