„Fizyka i Biofizyka. Proste ćwiczenia laboratoryjne” – e-book dostępny w Bazie Wiedzy UPWr

„Fizyka i Biofizyka: Proste Ćwiczenia Laboratoryjne” to publikacja autorstwa doświadczonego dydaktyka i cenionego pracownika naszej uczelni dr Andrzeja Fogta. Materiał ten stanowi kompendium wiedzy z zakresu fizyki oraz biofizyki. To treści ukierunkowane na przekazanie studentom wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych w przystępny i czytelny sposób.

Autor publikacji zaprezentował nowatorski model nauczania, dzięki któremu interaktywny charakter dokumentacji oraz bogato ilustrowane treści znacząco podnoszą zaangażowanie studentów w naukę i zrozumienie danych przedmiotów. Ten zbiór materiałów dydaktyczno-naukowych stanowi uzupełnienie wiedzy przekazywanej na zajęciach przez dydaktyków.

Jednym z głównych atutów publikacji „Fizyka i Biofizyka: Proste Ćwiczenia Laboratoryjne” jest jej czytelność i interaktywny charakter

Śmiało możemy stwierdzić, że finalna wersja publikacji to wspólne dzieło pracowników Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki. Największym walorem publikacji jest nie tylko treść merytoryczna, ale także sposób jej prezentacji. Specjalnie na potrzeby tego projektu zespół Centrum Zasobów, w tym m.in. redaktorzy i graficy we  współpracy z autorem opracowali blisko 200 ilustracji i fotografii. Co ważne, każda grafika jest opatrzona tekstem alternatywnym, czyli tekstem opisującym, tak aby wiernie oddać przedstawione na nim elementy wizualne. Dokument zyskał więc formę treści będącej istotnym wsparciem standardu WCAG,  tj. równego dostępu do wiedzy dla wszystkich, dzięki czemu osoby niewidome i słabowidzące również mogą korzystać z tego źródła wiedzy.

fragment-skryptu-rozdzial_ciecze-wprowadzenie.webp

Dużym atutem publikacji jest czytelność i przystępność dla szerokiej grupy odbiorców oraz interaktywny charakter. Liczne łącza i wskazania w tekście ułatwiają użytkownikom szybki dostęp do wzorów, definicji oraz ilustracji. Dzięki czytelnej konstrukcji dokumentów nawigacja staje się łatwiejsza i przyjemniejsza, co sprawia, że nauka staje się bardziej efektywna i satysfakcjonująca.

fragment_rozdzialu_ciecze_wprowadzenie.webp

Wsparcie w procesie nauczania

Ćwiczenia oraz informacje zawarte w publikacji stanowią również cenną pomoc dla prowadzących zajęcia. Dzięki publikacji „Fizyka i Biofizyka: Proste Ćwiczenia Laboratoryjne” dydaktycy mogą wzbogacić swoje lekcje o praktyczne przykłady i eksperymenty, które pomagają studentom lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

Nowy zasób w Bazie Wiedzy Uniwersytetu Przyrodniczego

Publikacja dr Andrzeja Fogta została zdeponowana w Bazie Wiedzy, zapewniając tym samym łatwy i powszechny dostęp do materiałów dla wszystkich zainteresowanych. Skrypt podzielony jest na pięć odrębnych sekcji, które razem tworzą spójny komplet informacji i ćwiczeń. Poszczególne rozdziały dostępne są do pobrania w Bazie Wiedzy: Elektryczność, Optyka, Ciecze, Termodynamika, Mechanika.

zrzut-ekranu-2024-04-05-144911.webp

Powstanie publikacji sfinansowane zostało dzięki projektowi “POWER na UPWr - kompleksowy program rozwoju Uczelni” realizowanego w ramach Priorytetu nr III „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.5 „Kompleksowe programy szkół wyższych” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu Państwa.
loga-unijne-upwr.webp