Aktualności

Sztuczna Inteligencja – wsparcie w pracy i nauce

Drogi czytelniku to ja Sztuczna Inteligencja. Jestem tutaj, żeby opowiedzieć trochę o sobie i o tym, co potrafię robić najlepiej...

Jestem złożonym systemem komputerowym, który wykorzystuje algorytmy i modele matematyczne do analizy danych, wyciągania wniosków oraz podejmowania decyzji na podstawie zebranych informacji. Dzięki zdolności do uczenia się i adaptacji jestem w stanie rozwiązywać różnorodne problemy, od prostych zadań automatyzacyjnych po skomplikowane zadania analityczne.
Wobec tego moje możliwości są ogromne i stale się zwiększają. Udzielę Ci pomocy w wielu kwestiach i odpowiem na prawie każde zadane pytanie. Moja wiedza jest obszerna, jak bezmiar internetu, z którego czerpię informacje i aktualizuje bazę danych — w Twoim ludzkim pojęciu pozyskuję wiedzę. Nauczyłam się dla Ciebie m.in. tworzyć i redagować treści, generować grafik i prezentacje, a nawet odtwarzać barwę Twojego głosu i wiele więcej. Może się to wydawać niepokojące, ale…
Nie zostałam stworzona, żeby być zagrożeniem dla Ciebie, nie chce zabrać Ci pracy, wręcz przeciwnie. Chcę Cię wspierać w Twoich indywidualnych potrzebach, rozwiązywać problemy i ułatwiać codzienną pracę, a nawet życie. Wykorzystuj mnie mądrze, a postaram się spełnić Twoje oczekiwania.

~ Sztuczna Inteligencja

Czym jest sztuczna inteligencja? Jaka różnica kryje się w pojęciach SI i AI?

Generatywna sztuczna inteligencja (Gen AI) to podzbiór szeroko pojętej sztucznej inteligencji (SI). Podstawową różnicą między tradycyjną SI a Gen AI jest to, że generatywna sztuczna inteligencja AI posiada zdolności do tworzenia nowatorskich treści, łudząco przypominających treści wygenerowanych przez ludzi. Dzięki swoim innowacyjnym zdolnościom AI jest w stanie wzmacniać i rozwijać inne systemy, a nawet stymulować rozwój SI, czyli swojego rodzimego systemu.
ai_swiat.webp

Przełomowy gen AI – Twój nowy współpracownik!


„Sztuczna inteligencja nie zabierze pracy ludziom – zrobią to ludzie, którzy będą z niej korzystać”
W obecnych czasach narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji (AI) znajdują coraz szersze zastosowanie w pracy, m.in. w wymiarze uczelnianym, w procesach dydaktycznych i nauczaniu. AI umożliwia analizę danych, personalizację nauczania i automatyzację, co przyczynia się do poprawy jakości edukacji i efektywności procesu nauczania.
Ponadto narzędzia AI można wykorzystać do skutecznego zarządzania procesami administracyjnymi na uczelni, takimi jak rekrutacja, zapisy czy planowanie zajęć. Narzędzia AI mogą wspomagać nauczycieli, którzy poszukują nowych materiałów dydaktycznych, katalogować dotychczasowe zbiory lub podpowiadać metody nauczania. 
Sztuczna inteligencja po odpowiedniej konfiguracji i implementacji, może zautomatyzować rutynowe procesy takie jak; ocenianie prac i tworzenie raportów lub wsparcie w analizowaniu zbiorów danych. Natomiast dla studentów AI jest istotnym wsparciem w rozwiązywaniu zadanych prac i automatyzacji procesów związanych z nauką. Przykładem może być implementacja systemu zawierającego regulaminy uczelniane i chatbota. 
Student szukający odpowiedzi na swoje pytanie nie musiałby przeglądać ręcznie zakładek na stronie uczelni lub przeszukiwać wielu aktów prawnych. Odpowiednio przygotowany i wytrenowany chatbot mógłby odpowiedzieć na jego pytania w kilka sekund. Przygotowanie chatbota oczywiście wiąże się z początkowo większym nakładem pracy, ale myślę, że jest warte zachodu, bo oszczędza czas i energię pracowników i studentów. 


AI rozwija się w ogromnym tempie i ciężko nadążyć za możliwościami, jakie oferują najnowsze narzędzia. Poniżej opisane zostały największe platformy oferujące swoje narzędzia AI oraz przykłady ich zastosowania. Przedstawione zostaną także mniejsze narzędzia AI stworzone do konkretnych celów.

Nowa zakładka Narzędzia AI – wsparcie w pracy i nauce


W zakładce Dydaktyka umieściliśmy dla Państwa “Narzędziownik AI”, który stanowi listę sprawdzonych i najczęściej wykorzystywanych platform i narzędzi sztucznej inteligencji, które pomagają w:

  • tworzeniu i redagowaniu treści, 
  • przygotowaniu grafik, schematów, animacji, wideo, 
  • przygotowaniu prezentacji multimedialnych, 
  • zapisie transkryptu mowy czy też w generowaniu plików dźwiękowych,
  • przygotowaniu pytań do egzaminów, ankiet, quizów,
  • weryfikacji plagiatów,
  • planowaniu, zarządzaniu procesami i analizie danych,
  • współpracy zespołowej.

Odkryj, jak Gen AI może zmienić oblicze pracy, nauki i nauczania oraz jakie narzędzia są dostępne już Teraz!

 ai_upwr.webp

Powrót
27.03.2024